FokaFoka na egzaminZacznij za darmo

art. 30 — ustawa o CEIDG

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy · Dział II. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej › Rozdział 5. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG i sprostowanie wpisu w CEIDG

Oznaczenie urzędowe: Dz.U. 2018 poz. 647 · tekst według stanu na 17.06.2026

Art. 30. 1. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia do CEIDG informacji o Zmiana w pkt 2 w ust. 1 w art. 29 wejdzie w życie z dn. 14.10.2026 r. (Dz. U. z 2026 r. poz. 507). Nowe brzmienie ust. 3 w art. 29 wejdzie w życie z dn. 14.10.2026 r. (Dz. U. z 2026 r. poz. 507). prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, z wyłączeniem orzeczenia zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

2. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po upływie 2 miesięcy od dnia śmierci albo znalezienia zwłok przedsiębiorcy, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres, chyba że wpis do CEIDG zawiera informację o powołaniu zarządcy sukcesyjnego przez przedsiębiorcę albo w tym okresie został powołany zarządca sukcesyjny. W przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego wpis przedsiębiorcy jest nadal publikowany z dodaniem oznaczenia „w spadku”.

3. W przypadku zajścia zdarzenia, o którym mowa w art. 5 ust. 2 pkt 21, [ wykreślenie z CEIDG przedsiębiorcy ] < wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG > następuje niezwłocznie po upływie miesiąca od dnia wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z CEID G, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres, chyba że w tym okresie został powołany kolejny zarządca sukcesyjny.

4. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w art. 23 ust. 2, ust. 3 pkt 4 i 5, ust. 4 pkt 4– 6 i ust. 5, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia dokonania tego zgłoszenia. [ 5. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po upływie 2 lat od dnia śmierci albo znalezienia zwłok przedsiębiorcy, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres, chyba że dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 23 ust. 3 pkt 3. W takim przypadku wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po upływie okresu określonego przez sąd, niepóźniej niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres. ] < 5. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po upływie 2 lat od dnia śmierci albo znalezienia zwłok przedsiębiorcy, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres, chyba że dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 23 ust. 3 pkt 2a lub 3.> < 5a. W przypadku dokonania przez sąd zgłoszenia, o którym mowa w art. 23 ust. 3 pkt 3, wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po upływie okresu określonego przez sąd, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym upłynął ten okres. Zmiana w ust. 3 w art. 30 wejdzie w życie z dn. 14.10.2026 r. (Dz. U. z 2026 r. poz.

507). Nowe brzmienie ust. 5 oraz dodane ust. 5a i 5b w art. 30 wejdą w życie z dn. 1.11.2028 r. (Dz. U. z 2026 r. poz. 507).

5b. W przypadku dokonania przez sąd zgłoszenia, o którym mowa w art. 23 ust. 3 pkt 3a, wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG następuje niezwłocznie po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie przedłużenia zarządu sukcesyjnego albo o umorzeniu postępowania w sprawie przedłużenia zarządu sukcesyjnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym postanowienie to stało się prawomocne. >

6. Do czynności, o których mowa w ust. 1–5, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

Tekst w bazie Foki — ten sam, z którego Foka korzysta, odpowiadając. Przepisany z tekstu jednolitego w Dzienniku Ustaw (serwis ELI Sejmu, Dz.U. 2018 poz. 647); może zawierać przypisy wtrącone w tekst i ślady przepisywania. Wiążący jest tekst urzędowy pod tym oznaczeniem.